Říjen 16

Celkový vítěz třídy MASTER 1000 – Jiří Velikovský

napsáno pod: Hlavní napsal: DFRA

Progres s finálním korunováním zažil tento 31letý jihočeský závodník. V Yamaha Dunlop cupu pravidelně boduje už 3 roky, kdy byl v roce 2015 na celkovém 8. místě, v 2016 na celkovém 4. místě a v letošní sezóně dosáhl mety nejvyšší s velkým bodovým náskokem. Stal se šampiónem Yamaha Dunlop cupu ve třídě Master 1000 (SBK) na svém motocyklu Bmw S1000RR r. v. 2012. Ještě nevyprchaný emoční rozhovor s Jirkou dočtěte do konce, kolikrát zajímavé jak člověk začne s okruhy ;)..


Jirko jak jsi spokojený s letošním výsledkem? Byl to od začátku cíl vyhrát?

 

 Je to klišé, ale já to opravdu ani trochu nečekal. Odstartoval to hned první závod v Mostě, kde byla zima a účast tak nebyla vysoká, hlavně nepřijeli ti nejrychlejší a tak se mi podařilo vyhrát. To mě samozřejmě nabudilo a jel jsem tak celou sezónu, a to jsem v plánu ani původně neměl. Nakonec jsme to dotáhl až do konce a vyšlo to, takže spokojen NADOČEKÁVÁNÍ!  Všech závodů co se účastním, mám cíl vždy stejný, vyhrát! :-) Jen někdy je to míň a někdy víc reálný. V této sezoně jsem taky doufal a s tím do toho šel, ale nabralo to skvělý směr hned na začátku a dojel jsem pak na všechny závody.Jak fungovala motorka?

 

Když se ohlídnu zpětně, tak je to takový malý zázrak, že mne v žádném ze závodů nenechala úplně na holičkách. Úplně, to říkám kvůli tomu, že v Brně, kde se mi v kvalifikaci pokazila fajfka na svíčce a já proto startoval až z 33. místa, kde jsem pak samozřejmě musel a chtěl všechny dojet a předjet, při tom uvařil přední brzdu, a proletěl první pravou po cíli bez přední brzdy!  Na to nikdy nezapomenu! Pak jsem chvíli zvolnil, a ona se ochladila a vrátila se cca na 50% výkonu.

 

Ještě pár dalších zádrhelů přišlo. Na Slovensku se mi třeba pokazila převodovka, respektive vidlička řazení, a opět v kvalifikaci. Naštěstí PAN mechanik Martin Janoušek z MJ Motosport mi vždy pomohl a motorku dal dohromady, aby opět fungovala a já se tak mohl vozit dál. Patří mu za to velké díky a jeho služby doporučuji všude, je to borec! :)


Chystáš změnu motorky? Jakou soutěž nebo šampionát příští rok pojedeš?

Právě nyní to řeším. K mému překvapení a RADOSTI, mne kontaktoval kamarád Tonda Moravec z týmu EXTERIA Racing. Nabídli mi místo v jejich týmu, tedy kamion, mechanik, Alpe Adria, vytrvalostní závody.. velký kolotoč. Nikdy jsem to nezažil a nebudu říkat, že bych nebyl určitě moc rád za tu příležitost si to vyzkoušet. Bohužel k mé pracovní vytíženosti a zodpovědnosti rodiny to budu muset odmítnout. Nemám dostatek volného času a jsem i realista, vím, že kdybych ještě zainvestoval a trochu víc trénoval, tak bych se třeba ještě zlepšil o vteřinu, dvě na každém okruhu (možná ani ne) a i přesto by to na tu špičku nestačilo.

Když všechno půjde dobře, budou peníze, bude klid v rodině a bude chuť (ta bude :-) ) tak se s klukama seberu a pojedu se svézt na nějakou agenturu. A jakou jinou než tu nejlepší DFRA.cz. Jsem maximálně spokojen, je vidět, že to kluci děláte na 110%, stále novinky, stále se něco děje, „workshopy“ , rady, párty... PERFEKT!


No a motorku zatím neřeším, přes zimu se tuto stávající pokusím dát trochu do formy, aby vypadala a fungovala dál, ať už mně, a nebo možná někomu jinému. To se uvidí časem. :)

 

Kdy a jak si začal s okruhovým ježděním?


Pokud se počítají i malé okruhy, tak jsem začal v září 2005. V březnu 2005 jsem se totiž rozsekal na mé silniční motorce Kawasaki ZX636 Ninja, v provozu – autobus nepřetlačíš :-)... Trochu déle jsem si poležel v nemocnici, zlomil jsem si obě nohy. Levou otevřenou stehenní (dobrý zážitek), levou ruku, klíční kost atd...Takže jsem velkou motorku už neměl. Jezdil jsem tedy na skútru a narazil na první závody skútrů. Samozřejmě jsem se hned přihlásil a šel do toho. Nadchlo mě to, super svezení, finančně se to dalo utáhnout i když jsem ještě studoval. A tak jsem začal brousit malé „motokárové“ okruhy. To mi vydrželo až cca do roku 2014. Samozřejmě mě vždycky lákaly velké motorky a velký okruh, ale tam byly, a jsou, ty peníze jinde.

 
Na velký okruh jsem se dostal poprvé v roce 2013 a samozřejmě že úplně náhodně .-). Jel jsem se podívat za kamarádem Radkem Šímů, co jezdil tehdejší CEC vytrvalostní 8h s týmem Mechanic Toys – Cafe Racer, do Mostu. Byla to tehdy ještě 3 denní akce a první den se hned jeden kluk z jejich týmu vysekal v předposlední pravé, zlomil si ruku a nemohl dál pokračovat. Protože to měl ale už všechno zaplacené, a já tam přijel po ose na motorce Suzuki GSX-R 1000 K, tak mi to místo v týmu přenechal. Hned mě to nadchlo, moc jsem si to užil a po závodě jsem si odvážel čas 1:47. Vlastně mu za to všechno moc děkuji, díky Petře :-)!

 

 

Díky Jirko za rozhovor, těší nás, že sis to užil ve vší spokojenosti a těšíme se na 2018:)

Taky děkuju a určitě se uvidíme :)

tagy:

Komentáře

Napiš komentář

Pokud chcete napsat komentář, tak se přihlašte. Jste tu nový? Zaregistrujte se.

Registrovat
Zpět nahoru