Listopad 03

Yamaha R1 2015: Když 200 koní stačí

napsáno pod: Hlavní napsal: Dafit motoracing

Představení YZF-R1 2015

Nikoho z Yamahy asi nezajímalo, že je celý svět nadrženej na novou R1. Napřed se rozhodli ukázat novou WR250F, poté představili Rallye Dakar tým pro rok 2015. Poté se konečně přešlo na silnici, a to přesněji na prezentaci nové Yamahy R3 kterou nám podrobně představil Colin Edwards. Logicky by měla navazovat konečně nová R1 2015, ale  následoval nový T-Max. Dále byl na řadě model MT-09 Tracer. A konečně už ale přichází nová Yamaha YZF-R1 2015 na které přijíždí Valentino Rossi!

Je to už 17 let co Yamaha představila model YZF-R1. Byla na tu dobu lehká, výkonná a agilní. Nastavila nové parametry třídy supersportovních motrek.

Všichni se hned  ptají na výkon, ten v Yamaze naladili na 200 koní při 13 500 otáčkách a to bez RAM sání.Provozní hmotnost je 199 Kg, což se vám možná zdá hodně, ale když vezmete v potaz, že v tom je započítáno 17 litrů benzínu, 3,9 litrů oleje + další provozní kapaliny, tak je to hodně solidní číslo. Není to jak u Ducati, kde váží motorku i bez ventilků, aby byla co nejlehčí.

K menší váze u R1 přispěly hodně i kola, kde přední jsou o cca 300g a zadní o cca 500g lehčí. Elektronických vychytávek je tentokrát požehnaně. Pro příklad nebude chybět ABS, které rozdělí brzdný účinek mezi přední a zadní kola, které využívá šestiosý inerciální měřící jednotku (IMU). IMU také obsahuje gyroskop (pro měření náklonu) a G-senzor (pro měření náklonu vpřed/vzad/vlevo/vpravo/nahoru/dolů).

 

Všechny tyto informace jsou analyzovány 125x za sekundu. Další elektronické vychytávky jsou Side Control (SCS), to Yamaha použila přímo z technologie MotoGP, kterou vyvíjí pro M1. Jedná se o systém omezující boční skluz zadního kola. Kontrola trakce už je samozřejmostí. R1 dostane ale i anti wheelie, launch control, čtyři jízdní režimy  a Yamaha Ride Control (YRC).

Cena pro český trh 529.990,- pro Yamaha YZF-R1 , 669.990,- pro Yamaha YZF-R1 M

 

tagy:

Komentáře

Napiš komentář

Pokud chcete napsat komentář, tak se přihlašte. Jste tu nový? Zaregistrujte se.

Registrovat
Zpět nahoru